Standing Committees

Auditing & Budget Committee (ABC)

MemberOfficeAtOn SinceTerm
John RoMinisterChicago, ILMar 20122018
David Vander PloegElderGreen Bay, WISep 20172019
Ray ZaagmanDeaconOrland Park, ILMar 20152020

 

Candidates & Credentials Committee (C&C)

MemberOfficeAtOn SinceTerm
Brandon Wilkins ∙ ClerkMinisterCrystal Lake, ILMar 20152018
Bryan HolstromElderElburn, ILMar 20122018
John LindleyElderSt. Charles, MOMar 20132019
Marcus MiningerMinisterMARSMar 20162019
Shane LemsMinisterHammond, WIMar 20162019
Brian DeJong ∙ ChairMinisterSheboygan, WIMar 20172020
David KingMinisterretiredMar 20172020
Steven WerkemaElderWheaton, ILMar 20142020

 

Christian Education Committee (CE)

MemberOfficeAtOn SinceTerm
Camden BuceyMinisterGrayslake, ILSep 20142020
Paul MourrealeMinisterSt. Louis, MOSep 20142020
Gordon OliverMinisterShawno, WISep 20092018
Charles WilliamsMinisterWheaton, ILSep 20172018
John Fikkert ∙ SecretaryMinisterWheaton, ILSep 20102019
Steve SchmidtElderNeenah, WISep 20132019

 

Church Extension Committee (CHEX)

MemberOfficeAtOn SinceTerm
David VeldhorstMinisterOostburg, WIMar 20152018
Kurt SwansonElderHammond, WIMar 20152018
Jim HoekstraMinisterwithout callMar 20132019
Keith Le MahieuElderJoliet, ILMar 20132019
Jim Megchelsen ∙ ChairMinisterSugar Grove, ILMar 20142020
Kevin Baldwin ∙ SecretaryElderHanover Park, ILMar 20082020

 

Church Visitation Committee – North (CV-N)

MemberOfficeAtOn SinceTerm
David KingMinisterretiredMar 20062018
Robert Boss ∙ ChairElderSheboygan, WIMar 20122018
Eric JohnsonElderNeenah, WIMar 20162019
Mark JenkinsMinisterMadison, WIMar 20142019
John TinsleyMinsterretiredMar 20142020
Mike Huenink ∙ ClerkElderCedar Grove, WIMar 20172020

 

Church Visitation Committee – South (CV-S)

MemberOfficeAtOn SinceTerm
John Hilbelink ∙ ChairMinisterRockford, ILMar 20142018
Robert McKenzieElderIndian Head Park, ILMar 20142018
Michael NopElderDes Moines, IAMar 20162019
Robert TarulloMinisterIndian Head Park, ILSep 20142019
Eddie JensenMinisterDes Moines, IAMar 20142020
Mark BuceyElderRockford, ILMar 20172020

 

Diaconal Committee (DC)

MemberOfficeAtOn SinceTerm
Peter OnninkDeaconOrland Park, ILMar 20142018
David Cornette ∙ ChairMinisterCedar Grove, WIMar 20162019
Ed OlthoffElderCedar Rapids, IAMar 20152020
Joel LeMahieuDeaconOostburg, WIMar 20142020

Pete Murany is not on the committee but serves as its treasurer. His email address is petemurany@att.net

Ecumenicity Committee (EC)

MemberOfficeAtOn SinceTerm
Edward JensenMinisterDes Moines, ILMar 20152018
Chuck MuetherMinisterwithout callSep 20172019
Lars JohnsonElderHanover Park, ILMar 20142020

 

Foreign Missions Committee (FM)

MemberOfficeAtOn SinceTerm
Jonathan Falk ∙ ChairMinisterretiredMar 20122018
Gene JentinkElderCedar Grove, WIMar 20162019
James OnninkElderSheboygan, WIMar 20132019
Lincoln DaviesElderOostburg, WIMar 20112020

 

Leaves of Absence and Sessional Records Committee (LASR)

MemberOfficeAtOn SinceTerm
John FikkertMinisterDes Moines, IAMar 20122018
Lars JohnsonElderHanover Park, ILMar 20122018
Robert TarulloMinisterIndian Head Park, ILMar 20132019
Jack PluisterElderOrland ParkMar 20162019
John Hartley ∙ ChairMinisterNeenah, WIMar 20112020
Randy LeeElderGrayslake, ILMar 20172020

 

Overtures and Papers Committee (O&P)

MemberOfficeAtOn SinceTerm
Brandon WilkinsMinisterCrystal Lake, ILMar 20152018
James AnemaElderJanesville, WiMar 20172018
Bruce StahlElderTroy, MOSep 20112019
Ken Golden ∙ ChairMinisterDavenport, IASep 20112019
John FikkertMinisterDes Moines, IAMar 20172020

 

Youth Committee (YC)

MemberOfficeAtOn SinceTerm
Mark JenkinsMinisterMadison, WIMar 20092018
Shane LemsMinisterHammond, WIMar 20152018
Frank LiuMinisterSt. Paul, MNMar 20162019
Gordon Oliver ∙ ChairMinisterwithout callMar 20132019
Bob HoldaMinisterOshkosh, WIMar 20172020
Mark deRu ∙ SecretaryElderHanover Park ILMar 20142020

 


Pages Under Standing Committees